Jak vybrat horolezecké lano?

Výběr horolezeckého lana je stejně důležitý jako výběr jiných horolezckých potřeb. Helma, sedák, expresky, karabiny společeně s lanem tvoří nedělitelnou skupinu pomůcek, která při správném výběru ochrání nebo dokonce zachrání náš život. 

 

Rychlé odkazy:

 

Jaké je základní dělení lan?

Základní dělení lan je na statická a dynamická lana. Statická lana jsou určena především k pracím ve velkých výškách. Dynamická lana použivají především horolezci. Jejich základní rozdíl plyne už z názvu, dynamické lano je pružné a statické je pevné. 

 

Jaké jsou druhy dynamických lan?

Dynamická lana se dělí dále ještě na jednoduchá, poloviční a na lano-dvojče neboli dvojité lano. Jednoduché je vhodné na lezení na umělé stěně a na skále. Poloviční lana jsou určená k použití ve dvou pramenech a střídavému zapínání do postupového jištění, používají se při výstupech. Dvojče se používají také ve dvou pramenech, ale stejným způsoben jako jednoduché lano – musejí se používat jako by byly jeden pramen, využijeme je hlavně na ledovcích.

 

Jaká je životnost lana?

Přesně definovat životnost lana je velmi obtížné. Je užitečné, když si lezec vede deník lana, ve kterém zaznamenává nalezené (nastoupané) a seslaňované metry, hlavně ale pády a jejich délky (včetně pádových faktorů), všímá si také prostředí, ve kterém bylo lano používáno. Přesto lano průměrně vydrží cca 4 roky. 

 

Jak horolezecké lano skladovat a pečovat o něj?

Lano je nejdůležitější součást horolezecké výbavy, proto se také k němu musíme tak chovat. Už jenom správným uchováváním prodlužujeme jeho životnost, kvalitu a vlastnosti, které určitě později oceníme při lezení. Základem je lano správně složit, tak aby se nikde nevytvořil uzel nebo pevná smyčka, mít ho na suchém, větraném a tmavém místě a zajistit, aby se na něj už nic nepoložilo.

 

Jaká je odolnost lana?

Odolnost lana znamená, kolik pádů lano vydrží. Každé lano má svůj omezený počet, který vydrží bez nějakého zhoršení vlastností. Lano by mělo mít minimálně 5 pádů, ale čím vyšší počet pádů, tím je lano kvalitnější. 

 

Co je rázová síla?

Rázová síla je síla, působící na tělo lezce v okamžiku zachycení pádu. Tato síla je přenášena lanem i do jistících bodů, karabin a na jistícího. Lano je schopno absorbovat energii pádu a tím snižovat rázovou sílu a její účinky. Proto čím nižší hodnotu rázové síly má lano, tím je také kvalitnější.

 

Jak dlouhé lano pořídit?

Kratší lana mají výhodu v tom, že jsou lehčí, skladnější a levnější. Delší naopak nabízí vysokou variabilitu. Výběr délky lana je velice důležitý, není příjemné zjistit vé výšce několika metrů, že máte krátké lano.

 

Slovníček pojmů

 

Oplet

Svrchní vrstva na laně. Barevně zpracovaný, díky tomu poznáme statické a dynamické lano.Chrání jádro lana před mechanických poškozením.

 

Jistič

Osoba, která nás jistí při lezení. Stojí na zemi, drží lano a postupně ho uvolňuje lezci. Pomáhá zachycovat pády.

 

Karabina

Je to pevné kovové oko, uzavíratelné pérovým nebo šroubovým mechanismem, slouží hlavně jako spolehlivý spojovací prvek mezi lanem a jistícím bodem.

 

Expresky

Jsou to dvě karabiny spojené krátkou popruhovou smyčkou. Slouží ke spojení jistícího bodu a lana. Používají se místo normální karabin. Výhodou je větší volnost pohybu lana, menší tření v jistícím bodě a oproti dvou karabinám a samostatné smyčce umožňuje rychlejší zajištění při dosažení jistícího bodu.

 

Slaňovací osma

Základní slaňovací pomůcka ve tvaru osmy. Připevňuje se karabinou k sedáku a používá se při slaňování, kdy se lano osmou provlékne. 

 

UIAA =  francz. Union Internationale des Associations d'Alpinisme, česky Mezinárodní Svaz Horolezeckých Asociací

Tento svaz určuje normy, dle kterých jsou vyráběny horolezecké potřeby a doplňky. Označení, že výrobek prošel normami UIAA označuje kvalitní a prověřený výrobek